Kilo Aldırmayan Ekmek Tarifi

Kilo aldırmayan ekmek tarifi ile ne kadar tok kaldığınızı fark edeceksiniz. Birkaç dilim sizi gün boyu tok tutacaktır. Üstelik yapımıda çok basit.

Kilo Aldırmayan Ekmek Tarifi

“Hiç ekmek yiyor musun?” en sık duyduğum sorulardan biri. Tabii ki yiyorum! Ama beyaz ekmek yerine tam tahılla yapılmış fındıklı, tohumlu ya da sebzeli ekmekleri tercih ediyorum. Bu ekmekler beni daha uzun süre tok tutuyor, üstelik daha lezizler! “Günde kaç dilim ekmek yiyorsun?” ise hemen ardından gelen soru oluyor genelde. Günde en fazla bir dilim ekmek yiyorum ve tabii ki her gün değil. Sağlıksız olduğu için değil, sadece bazen yulaf ve çiya tohumu da yemek istediğim için.

Ekmek yapmak dünyanın en kolay işlerinden biri. İlk ekmeğimi 10 yaşında yaptığımı hatırlıyorum. Mutfağa gidip hamur yapmak için malzemeleri karıştırdığımda ailem henüz uyanmamıştı. İki mutfak beziyle nasıl örgü yapabileceğimi büyük annem öğretmişti. Annemin ne kadar şaşırdığını ve mutlu olduğunu asla unutmayacağım.

Ekmek yapma makinalarını lüzumsuz buluyorum. Üstelik temizlemesi de çok zaman alıyor. Ben hamuru bir kabın içinde yoğurmayı seviyorum, üstelik hamuru yumruklamak da keyif veriyor. Eğer denemediyseniz tavsiye ederim.

Genelde haftada bir kere ekmek yaparız. Evde çok vakit geçirmediğimiz zamanlar ekmeği dilimleyip derin dondurucuda saklarım. Kahvaltıda ısıtıp sağlıklı ve çıtır ekmek dilimlerinin tadını çıkartırız.

Bu benim favori ekmek tarifim:

500 gr tam tahıllı un

75 gr kaju
75 gr fındık
2 yemek kaşığı sirke
300 ml su
1 yaş maya
1 çay kaşığı tuz

Yapılışı
Mayayı suda eritin. Suyun ısısı oda sıcaklığında olmalı, buz dolabından soğuk su sakın kullanmayın. Yaş ve kuru maya arasında büyük bir tat farkı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden yaş olanı tercih etmeniz daha iyi olur. Elde ettiğiniz sıvıyı un, sirke ve tuz ile karıştırın. Fındık ve kajuları minik parçalara ayırıp hamurun içine katın. İsterseniz kavuzlu buğday unu da kullanabilirsiniz. Fındıkları da istediğiniz başka bir türle değiştirebilirsiniz. Zoe, hamurun yarısını yeşil zeytinle diğer yarısını da çikolata ve cipsle yapmamızı önermişti, ikisi de harika oldu. Eğer siz de farklı ve lezzetli bir tarif yakalarsanız paylaşmaktan çekinmeyin.