Rengarenk Chia Dondurma Tarifi

Rengarenk Chia Dondurma Tarifi. Bu dondurma, sabah kahvaltıda yediğimiz chia pudingi ile birebir aynı.

Rengarenk Chia Dondurma Tarifi

İnanılmaz sevimli görünmüyorlar mı? Bir dahaki sefere beyaz chia tohumu kullanacağım için çok daha güzel görünecekler! Akşam yemeğinden sonra ağzınızı tatlandıran, tatlı ama aynı zamanda düşük kalorili bir tatlı yapmak istedim.

Bu dondurma, sabah kahvaltıda yediğimiz chia pudingi ile birebir aynı. İşte kullandığım malzemeler:

1/2 fincan chia tohumu
1.5 fincan süt
1 ölçek vanilyalı protein tozu ya da vanilya aroması
1 fincan dondurulmuş ahududu ya da böğürtlen

Hindistancevizi sütünün tadı harika olmasına rağmen, siz de bu tarif için evinizde bulunan herhangi bir sütü kullanabilirsiniz. Bu resimde gördüklerinizi hazırlamak için tam yağlı inek sütü kullandım. Dodurmanın biraz tatlı olmasını istiyorsunuz. Ben vanilyalı protein tozu kullandım ama siz isterseniz sativa ya da bal kullanarak da tatlandırabilirsiniz.

Chia tohumlarını vanilyalı protein ve sütle karıştırıp kıvamının koyulaşmasını bekledim. Daha sonra ahududuları kalıplara koyduktan sonra chia pudingini üzerlerine ekledim. 3 saat sonra dondurmalar hazırdı. Çocuklara isteyip istemediklerini sordum. Zoe ve Noah kafalarını salladılar ama Yasmin “Chia” dediğim anda onu kaybettiğimi söyledi. Ancak daha sonra Kerem’in dondurmasından bir ısırık aldı ve çok beğendi. Mevsimine göre bu tarifi çilek ya da şeftali ile yapabilirsiniz. Üzerini de bitter çikolata gibi yaratıcı bir şeyle kaplamak da isteyebilirsiniz.

Bu son derece şirin çubukları Eminönü’nden aldım ama online olarak da bulabileceğinize eminim. Bu silikon kapları da Carrefour’dan aldım ama Eminönü’nde Kurukahveci Mehmet Efendi’nin olduğu sokakta buna benzer kaplar satıldığına eminim. Namlı Pastırma’nın olduğu sokağı sorarsanız göstereceklerdir. Burası çocuklar için adeta bir cennet. Bütün parti süslemelerimizi ve küçük hediyeliklerimizi oradan alıyoruz.