Kilo almak istiyorum!

Kilo almak istiyorum! Hayatları boyunca kilo vermeye çalışmış insanlar için bunun garip bir kavram olduğunu biliyorum. Ancak takipçilerimin büyük bir kısmı bana nasıl kilo alabileceklerini soruyor.

Kilo almak istiyorum!
Kilo almak istiyorum!

Tahmin edebileceğiniz üzere bu takipçilerimin sorunun cevabı tonlarca tatlı yemek değil. İnsanlar bana nasıl sağlıklı bir şekilde kilo alabileceklerini soruyorlar.
Kilo almak isteyen insanlar genellikle sağlık sorunları yüzünden ya da kalıtsal olarak zayıf oldukları için bunu isterler. Elbette bazı zorlayıcı sporlar için de kaslı olmak gerekebiliyor. Maalesef insanların büyük bir bölümü çareyi, hiç de ihtiyaçları olmayan besin desteklerinde ya da aburcuburlarda arıyor. Eğer kilo almak istiyorsanız işlenmemiş gıdalara, beslenme değerleri ve kalori değerleri yüksek olan yiyeceklere yönelmelisiniz.

İşte size vitamin, mineral, besin değerleri ve kalori değerleri bakımından oldukça zengin olan birkaç gıda:

1. Somon ve Ton balığı: Bu balıkların içinde, beyin fonksiyonları ve sinir sistemi için önemli olan omega-3 yağ asitleri, DHA ve EPA bulunur. Bu yağ asitleri aynı zamanda kolesterolünüzü düşürerek kalp hastalığı riskini de azaltır.

2. Tavuk: Mükemmel bir protein kaynağıdır.

3. Bütün halde yumurta: Gün boyunca 6 yumurta beyazı ile 1-2 yumurta sarısı yiyebilirsiniz.

4. Yemiş ve Tohumlar: Çiğ badem, kaju, ceviz, yerfıstığı ezmesi, kabak çekirdeği, haşhaş tohumu, ay çekirdeği, susam ve chia tohumları.

5. Kuru Meyveler: Kuru meyvelerin içinde taze meyvelere oranla çok daha fazla enerji bulunur.

6. Kahverengi makarna ve Pirinç: Makarna ve pirincin içinde yüksek miktarda enerji, lif, vitamin ve mineraller bulunur.

7. Patates ve Tatlı Patates: Patateslerin içinde size enerji verecek bol miktarda karbonhidrat bulunur.

8. Tam Buğday ve Mısır Ekmeği: Bu ekmeklerin içinde bol miktarda lif bulunur ve kolesterol ile yüksek kan basıncını dengelerler.

9. Zeytinyağı ve Kanola Yağı: Bu doymamış yağlar, sağlıklı olan yağlar grubunda yer alırlar.

10. Yulaf: Tüketebileceğiniz en iyi karbonhidrat yulaftır.

11. Peynir: Peynirin içinde kalsiyum, protein, fosfor, çinko, A vitamini ve B12 vitaminleri bulunur.

12. Fasulye ve Soya Fasulyesi: Fasulyeler vejetaryenler için muhteşem birer protein kaynağıdır.

13. Smoothie: Muz, süt, yoğurt, yerfıstığı ezmesi ve yulafı mikserde karıştırarak çok sağlıklı bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

14. Ev yapımı Granola: İçindeki yulaf ve kuru meyveler sayesinde bu yiyeceğin enerji değeri çok yüksektir ve harika bir kahvaltı ya da antrenman öncesi yiyeceği olarak tüketilebilir.

15. Yoğurt: Kilo almak istediğiniz için tam yağlı yoğurt yiyebilirsiniz.

16. Protein İçecekleri: Kas kütlesini artırmak isteyen sporcular ağırlık antrenmanlarının hemen ardından kaslarının ihtiyacı olan proteini sağlamak için bir protein shake içebilirler.

Gün boyu altı öğün yemeye çalışın ve öğünlerinizin yanında protein shake ya da smoothie içmeye çalışın. Sıvı tüketmek size doyma hissi vereceği için yemeklerden önce su içmekten kaçının. Çorbanıza, salatanıza ya da yoğurdunuzun üstüne kuru meyve, tohum ya da yemişler serpiştirin. Bu şekilde yemeklerinize tat katarsınız ve öğünlerinize fazladan protein, lif ve sağlıklı yağlar ile kalori eklemiş olursunuz!