Sağlıklı Pancake

Sağlıklı Pancake Kahvaltıda veya pazar sofrasında pancake çok güzel oluyor ama bunları sağlıklı bir atıştırmalık olarak çantanıza da sokabilirsiniz.

Sağlıklı Pancake
Sağlıklı Pancake

Hafta sonu diyet tatilinizde yediğiniz pancakelerinizi, hafta içi de yiyebildiğinizi hayal edin. Muhteşem olmaz mıydı? Aynen de böyle yapabileceksiniz çünkü son derece sağlıklı bir pancake tarifi buldum. İçinde hiç tereyağı, un ve şeker yok!

Burada yaklaşık 8 parça yapmanıza yetecek kadar malzeme var:

1 fincan yulaf unu

1 çay kaşığı kabartma tozu

1 tutam tuz

1/2 fincan badem sütü

2 yumurta beyazı, 1 yumurta sarısı

2 muz

Dolgu ve üstünü süslemek için:

1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

1 yemek kaşığı badem sütü

Yabanmersinleri

1 muz

Yulaf ezmesini mikserde normal un haline gelinceye karıştırın. Ardından diğer malzemeleri ekleyin ve homojen bir hamur haline gelinceye kadar karıştırın. Dolgu kısmı için benim kullandığım gibi muz ve yabanmersini kullanabilirsiniz. Ancak mevsime ve isteğinize göre çilek, şeftali ya da elma kullanabilirsiniz. Üstlerini süslemek için kullanacağınız fıstık ezmesine birazcık badem sütü karıştırın. Eğer badem sütünüz kalmadıysa diyet süt ya da soya sütü kullanabilirsiniz. Yapışmaz bir tavada pancakelerinizi hafif kahverengileşinceye kadar teker teker pişin. Pişirdiğiniz pancakelerin soğumasını engellemek için onları folyo ile kaplayıp önceden ısıttığınız bir fırına koymak isteyebilirsiniz. Dolgu için doğradığınız meyveleri iki pancake arasına koyun ve en üstünü hazırladığınız fıstık ezmeli sos ve ekstra meyveler ile süsleyin.