Sağlıklı ve rengarenk: Kırmızı Smoothie Tarifi

Sağlıklı ve rengarenk: Kırmızı Smoothie Tarifini denediniz mi? Chia çok faydılı bir tohum. Onu smoothie'nin içinde bile içebilirsiniz. Bu tarif vegan ve rengine kesinlikle bayılacaksınız.

Sağlıklı ve rengarenk: Kırmızı Smoothie Tarifi
Sağlıklı ve rengarenk: Kırmızı Smoothie

Chia çekirdekleri, Amerika ve Avrupa’da son derece popüler. Chianın en bilinen özelliklerinin arasında enerji vermesi, kan şekerini düzenlemesi, sindirime yardımcı olması ve kolesterolü düşürmesini sayabiliriz. Chia çekirdekleri benim gibi bir vejetaryen için çok iyi bir seçim çünkü içinde omega-3 yağ asitleri, protein ve kalsiyum bulunuyor.

Eğer yurt dışına çıkacak olursanız ya da giden birisini tanıyorsanız size bir organik mağazasından chia çekirdeği getirmesini söyleyebilirisiniz.

Bugünkü smoothiemiz için ihtiyacınız olan malzemeler:

4 yemek kaşığı chia

150ml Badem Sütü

125gr Yabanmersini

250gr Çilek

1 çay kaşığı çekilmiş keten tohumu

200ml su

2 çay kaşığı kinoa gevreği

Chia çekirdeklerini bir gece önceden badem sütüne yatırın. Sabaha onları chia pudingine dönüşmüş olarak bulacaksınız. Bu pudingi iki bardağa ya da kavanoza eşit olarak ayırın. Daha sonra çilekleri, yabanmersinini, keten tohumunu ve suyu mikserde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı chianın üstüne dökün. Artakalan yabanmersinlerini ve kinoa gevreklerini (Maalesef bunu da yurtdışından almak zorundasınız!) süslemek için kullanabilirsiniz.