Önce kardiyo mu ağırlık mı?

Önce kardiyo mu ağırlık mı? Genelde insanlar hem kardiyo hem ağırlık çalışıyor ama hangisi önce yapmak konusunda kafalar karışık.

Önce kardiyo mu ağırlık mı?

Benim öncelikli amacım, setlerin en sonunda zorlandığım o iki tekrarı yapıp adalelerimi uyarmak için kas gücünü artırmaktır. Bu yüzden en son ihtiyacım olan şey, kaslarımın enerji olarak kullandığı glikojen depolarımı tüketen bir koşudur. Glikojen depolarınız boşken antrenman yapmanın pek çok negatif etkisi vardır. Kandaki insülin oranının düşmesi ve yüksek bir yorgunluk hali buna örnek olabilir. Bu yüzden yalnızca 5 dakika ısındıktan sonra 40 dakikalık ağırlık antrenmanıma başlıyorum. Antrenmanımın içinde sıçramalar, koşular ve kürek gibi hareketler olduğu için bütün enerjime ihtiyacım oluyor. Çünkü antrenmanımla hız ve gücümü artırdığım gibi müthiş miktarda kalori de yakıyorum. Siz de squatın ardından leg press ve box jump yapmayı deneyin. Muhteşem bir kombinasyon!

Kardiyo antrenmanımı ağırlık antrenmanın hemen ardından, interval koşuları şeklinde yapıyorum. Ağırlık antrenmanı, koşu antrenmanından çok daha az miktarda glikojen depolarını bitiriyor. Tabii yakılan glikojen miktarı antrenmanınızın sertliğine göre değişebilir. Benim şahsen antrenmanın ardından düzgün bir kardiyo antrenmanı yapacak kadar enerjim oluyor. Eğer yapabiliyorsanız, antrenmanınızı bölerek kardiyoyu antrenmanınızın sonunda yapın. Glikojen depolarınızı yenileyip protein yıkımını önlemek için de antrenmanın ardından bir şeyler yiyin. Hatta daha iyisi şöyle yapın: Haftanın 4 günü ağırlık antrenmanı yapın ve geriye kalan 2 ya da 3 gün koşun. Koşu günlerini kick boks dersinden ya da bacak antrenmanı gününden mümkün olduğunca uzağa koyun. Çünkü ağrıyan bacaklarla antrenman yapmak gerçekten kötü bir his.

Ancak: Maraton koşacaksanız ya da hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, koşuyu antrenmanın öncesine almalısınız. Sizin için en önemli egzersiz neyse, yorulmadan önce onu yapmalısınız. Eğer kas gücünüzü artırma ve AYNI ANDA kilo kaybetmek istiyorsanız bu antrenman sırasını değişimli bir şekilde yaparak iki hedefe aynı anda ulaşabilirsiniz.

Ve dışarıda koşma şansınız varsa kesinlikle dışarıda koşun! Ormanda arkadaşlarınızla koşmak, kesinlikle evde ya da spor salonunda televizyon izleyerek koşmaktan daha eğlencelidir.