Beslenme Çantası: Sushi Sandviç Tarifi

Beslenme Çantası: Sushi Sandviç Tarifi. Sandviçlerden bıktın, zaten ekmek de yemeyecektin. O zaman bu tarif tam sana göre.

Beslenme Çantası: Sushi Sandviç Tarifi

Sevgili okuyucularıma, hangi konularda yazı yazmamı istediklerini sorduğumda, pek çoğu bana yoğun bir tempoda çalışırken nasıl sağlıklı beslenebileceklerini bilmediğini söyledi. Bu yüzden BESLENME ÇANTASI adı altında bir seri yazmaya karar verdim. Bu bölümde size, ertesi gün ofise götürebileceğiniz yemek tarifleri vereceğim. Sağlıklı bir beslenme programına sahip olmanın başlıca kuralının, günlük yeme planı yapmak olduğunu unutmayın. Eğer bunu yapmazsanız, kan şekeriniz ile beraber bütün iyi niyetleriniz de suya düşer ve artık hiçbir şey umurunuzda olmadığı için çekmecenizde sakladığınız çikolataya dadanırsınız.

Kimse vejetaryenlerin suşi sevdiğine inanmaz ama ben bayılıyorum! Haydi, hep beraber vejetaryen suşi sandviç yapalım. Çabuk hazırlanıyor, yemesi kolay ve tadı mükemmel. Hayatlarında yedikleri ilk suşi olmasına rağmen, çocuklarım yarısını mideye indirdiler! Bu arada bu sandviçi istediğiniz anda arasına bir dilim somon ya da herhangi bir balık koyarak “gerçek suşi”ye çevirebilirsiniz.

İşte malzemeler: 1/2 bardak Yasmin pirinç, 2 adet Nori yaprağı, 6 organik yumurta, soya sosu, 1 avokado, 1 havuç ve 1 salatalık.

Pirinci bir bardak su ile birlikte tavada pişirin. Belki biraz daha su eklemeniz gerekebilir. Tuz atmayın çünkü kullanacağımız soya sosunda bol miktarda tuz var ve fazladan sodyumdan uzak durmaya çalışıyoruz. Sonra omleti pişiriyoruz: 6 yumurta beyazını ve tek bir sarıyı çırpıyoruz ve çok az sızma zeytinyağı ile yağladığımız tavaya döküyoruz. Tuz eklemenize gerek yok.

Nori yapraklarından birini tabağa koyuyoruz ve üstüne pirinci yayıyoruz. Pirincin üstüne, ince şeritler halinde soya sosu döküyoruz.

Dikkatli bir şekilde omleti pirincin üstüne yerleştiriyoruz. Gerekiyorsa taşan kenarlarını kesebilirsiniz.

Avokadoyu bir çatalla ezip omletin üstüne yayıyoruz.

İkinci Nori yaprağı ile üstünü kapatıp, üçgen şeklinde kestiğimizde, sandviçimiz artık hazır. Ofiste sebze soymak için gereken şeylerin olmaması ihtimaline karşı, salatalık ve havucunuzu soyun.

Sandviçinizi ve sebzelerinizi cam bir kapa koyup dolaba atın. Sabah ofise giderken buzdolabından çıkartıp yanınıza almayı unutmayın!

Afiyet olsun!