Chia Puding Tarifi

Çabuk tatlı tarifi olan Chia Puding tarifi ile sağlıklı ve lezzetli bir tatlı yapabilirsiniz. Bir de hazırlaması çok kolay.

Chia Puding Tarifi
Çabuk Tarif: Chia Puding

Mutfakta ne kadar az vakit harcarsanız o kadar iyi, değil mi? Özellikle de sabahları işe geç kalmışken insanın mutfakta bir şeyler yapası gelmiyor. Bu yüzden evden boş bir mide ile çıkmak yerine bir gün önceden chia pudingi hazırlamanızı tavsiye ediyorum. Bu tarifi hazırlamak çok kısa bir zaman alıyor ve tadı muhteşem.

Yapmanız gereken tek şey chia tohumlarını sevdiğiniz bir çeşit süt ile karıştırmak: İnek sütü, badem sütü, hindistancevizi sütü veya soya sütü kullanmanız fark etmiyor ve hepsinin tadı çok güzel. Benim tarifim 2 porsiyon için. Bu porsiyonlardan birisi kahvaltı, diğeri de atıştırmalık olarak dolapta beklemesi için.

İhtiyacınız olan malzemeler ise şöyle:

1/2 Bardak Chia Tohumu

2 Bardak Süt

2 Kabuklu Şeftali veya Mango

10 Adet Kaju

Sütü geniş bir kaseye dökün ve chia tohumları ile karıştırın. Bir çırpıcı yardımı ile chia tohumlarının topaklaşmasına engel olmak için çırpabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika sonra chia tohumları pudinge benzer bir kıvama gelecek. Pudinginizi biraz daha sulu seviyorsanız bu aşamada biraz daha süt ya da su ekleyebilirsiniz. Pudinginizi iki ayrı kapa ya da kavanoza boşaltın. Şeftalileri iyice yıkayın. Kabuklarını soymanızı tavsiye etmiyorum çünkü soyarsanız kabuğundaki pek çok vitamin ve mineralden kendinizi mahrum etmiş olursunuz. Şeftalileri küçük parçalara ayırın ve pudingin üzerine dökün. Çocuklarım meyveleri püre halinde daha çok seviyor sizde öyle servis yapabilirsiniz. Daha sonra Kajuları küçük parçalara ayırın ve onları da pudinginizin üzerine serpiştirin. Hindistan cevizi de yakışır evinizde bulunursa.

Umarım siz de bu hazırlaması kolay kahvaltıyı benim kadar seversiniz. Tadı gerçekten muhteşem ve inanılmaz derecede sağlıklı. Ben et ve balık tüketmeyen bir vejetaryen olarak böyle sağlıklı bir protein ve omega-3 kaynağına sahip olduğum için çok şanslıyım.

Chia tohumu, dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerin arasında. Bu tohumlar Aztek ve Mayalar tarafından son derece değerli bir enerji kaynağı olarak el üstünde tutuluyordu. “Chia,” onların dilinde “kuvvet” anlamına geliyordu.

Chia tohumları kilo vermek isteyen insanlar için de oldukça uygun bir gıdadır. Chia tohumlarının içinde büyük miktarda lif bulunur ve diğer tohumlara oranla çok daha az bir miktar kalori ile doygunluk hissi sağlar.