Deadlift: Hepsi bir arada

Deadlift: Hepsi bir arada hareketi doğru yaparsan bir anda tüm vücudunu çalıştırabilirsin. Bu püf noktalarına dikkat et.

Deadlift: Hepsi bir arada

Açık konuşmak gerekirse, bazı hareketler gerçekten göze hoş geliyor. Özellikle de bir kız tarafından yapılıyorsa. Deadlift ve Squatları bu hareketlerin arasında sayabiliriz. Ama şu anda sadece, kaldırış hareketlerinin en temel ve erkeksi olanı deadlifte odaklanalım. Deadlift yapmadığım bir bacak günü hayal edemiyorum, çünkü bu bağımlılık yapan hareket, beni her seferinde daha da güçlendiriyor. Üstelik birçok kızın inandığının aksine, ağır kiloların altına girmek bacaklarınızı kalınlaştırmıyor, tersine yağ yakmanıza ve daha ince bacaklara kavuşmanızı sağlıyor. Bana da aynen böyle oldu: Kulübümüzde antrenman yapan ortalama beylerden daha ağır kiloları kaldırmaya başlamamla beraber, bacak çevremde 7 santimlik bir incelme oldu.

Deadlift hareketinin en büyük yararı, kasları güçlendirmesi ve kas kütlesini artırmasıdır. Çünkü Deadlift, farklı hareketin birleşmesinden oluşan bir hareket olduğu için, vücudunuzdaki büyük kas gruplarının çoğunu ve dengeleyici kaslarınızı çalıştırır. Deadlift ile çalışan kaslar:

  • SIRT: Hareket boyunca ana yükü taşıyan alt sırt kasları çalışır.
  • KALÇALAR: Yuvarlak ve güçlü kalçaların oluşmasına yardımcı olur ve çevresindeki pelvik kasları çalıştırır.
  • BACAKLAR: Bütün bacağı çalıştırır.
  • ÖN KOLLAR: Ön kolları müthiş bir şekilde çalıştırır.
  • OMUZLAR: Omuz ve trapez kaslarını çalıştırır.

Deadlift yapmak demek, aynı anda leg press, back extension, yatarak leg curl, mekik, kavrama egzersizi, düz kolla pull down ve omuzla silkme yapmak demektir. Evet, deadlift müthiş bir kombine harekettir.

Deadlift yapmanın en güzel taraflarından birisi de, barı yere attığınız zaman oluşan testosteron boşalmasıdır. O ses gerçekten PAHA BİÇİLEMEZ!

Ben üç çeşit farklı Deadlift biliyorum: Düz bacaklı Deadlift, Quadriceps Deadlift ve Sumo Deadlift. Deadlift hareketlerinin her çeşidi ağır kilo ile yapıldığı ve komplike hareketlerden oluştuğu için sakatlanma olasılığı yüksektir. Bu yüzden hareketin her aşamasında doğru bir teknikle yapılması çok önemli. Benim için Deadlift yapmanın en zor tarafı kiloyu kaldırmak değil, setlerimi yaparken barı elimden kaçırmamaktı. Bu yüzden bana yardımcı olması için bir çift kemerli eldiven sipariş ettim. Tabi artık bu eldivenle çalışırken eskisi kadar seksi görünmeyeceğim ama ellerimin su toplamasından gerçekten nefret ediyorum!