Yulaf son derece heyecan verici olabilir!

Yulaf son derece heyecan verici olabilir! Allah'a çok şükür alerjim yok çünkü yulaf yemeye bayılırım. Tadı nefis ve beni uzun zaman tok tutuyor.

Yulaf son derece heyecan verici olabilir!
Yulaf son derece heyecan verici olabilir!

Eğer karnım gurulduyorsa ve buzdolabında yiyecek hiçbir şey yoksa asla aklıma Mc Donald’s ya da Dominos gelmez. Benim açlığa çözümüm çok daha kolay ve her daim evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey: YULAF. İhtiyacınız olan tek şey biraz yulaf, süt ve meyve. Bu malzemelerle anında sizi saatlerce tok tutup iyi hissettirecek bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Yulaf yemek için elinizde pek çok farklı seçenek mevcut. Asla paketlenmiş hazır yulaflardan almayın. Bunların içinde şeker vardır ve sodyum oranları da oldukça yüksektir. Yulafı en güzel yapma yöntemi sade yulafla başlar. İsterseniz yulafı süte, suya ya da süte yatırabilirsiniz. (Badem sütü, inek sütü ya da soya sütü olur.) Daha sonra üzerine tam buğday ürünlerinden istediklerinizi ekleyebilirsiniz.
Yulaf aynı zamanda unun yerine kullanabileceğiniz harika bir alternatiftir. Ben sağlıklı kreplerimi ya da protein barlarımı yaparken yulaf kullanıyorum. Pişmiş yulafı aynı zamanda sağlıklı cheesecake ya da granolamı yapmakta kullanıyorum. Eğer smoothie seven biriyseniz, size ekstra enerji vermesi için içeceğinizin içine bir kaşık koyabilirsiniz.
Araştırmalara göre yulaf tüketmek, özellikle tip iki diyabeti önleyici ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Suda çözünen yulaf lifleri sindirim sistemindeki suyun büyük bir bölümünü emerek sindirim sürecini oldukça yavaşlatır. Bu sayede kendinizi uzun bir süre doymuş hissedersiniz ve bu sayede yulaf dolaylı yolda kilo kontrolü yapmanıza yardımcı olur. Yulafın içinde çok çeşitli vitaminler ve mineraller bulunur. Antioksidan deposu olan yulaf aynı zamanda harika bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır.
Ancak yulafı esas sevmemin nedeni onun gerçekten lezzetli oluşudur! İşte size yulaf tariflerinizi zenginleştirecek birkaç fikir!
1. İçine donmuş meyveler ekleyin. Ben yulafımı tatlandırmak için ezilmiş muz kullanıyorum. Lapa hazırlarken yulafla karıştırdığınız muzu pişirebilirsiniz. Tarifinize ekleyeceğiniz bir avuç böğürtlen ya da ahududu gerçekten tat katacaktır. Lapanızı yerkenki böğürtlenlerin dokusu ve soğukluğu size büyük bir haz verecektir.
2. Yulafınıza hurma, kuru kayısı ve çeşitli kurutulmuş meyveler ekleyebilirsiniz. Bu şekilde yulafınıza ekstradan şeker eklemeden tatlandırabilirsiniz.
3. Yulafınıza çifte kavrulmuş ve kırılmış fındık, badem veya ceviz ile ekstradan bir kıtırlık ekleyebilirsiniz.
4. Tarçın yulafa son derece yakışan bir baharattır. Özellikle muz, şeftali ya da hindistan ceviziyle güzel gider.
5. Komposto yapıp içine yulaf koyarak muhteşem bir fiesta öğünü elde edebilirsiniz.
Birbirinden lezzetli yulaf tariflerime bakmanızı şiddetle tavsiye ederim!