Sağlıklı Kahvaltı için Muffin Tarifi

Sağlıklı Kahvaltı için Muffinler yapabilirsiniz. Güne çayın veya kahvenin yanına tatlı bir şey ile başlamak seversen bu tarif tam senlik olabilir.

Sağlıklı Kahvaltı için Muffin Tarifi
Sağlıklı Kahvaltı için Muffinler

Kahvaltı çocuklarınız için hazırlaması en kolay öğün gibi geliyor. Elbette onlara her sabah mısır gevreği verirseniz kahvaltıdan kolayı yok. Ancak onlarının güne zinde başlayabilecekleri besleyici ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak istiyorsanız, işlerin biraz daha komplike bir hal almasına hazır olmalısınız. Çocukların büyük bir çoğunluğu yumurtadan hoşlanmıyor ve buna alternatif olarak onları yulaf yemeye alıştırsanız bile, önlerine her gün yulaf lapası koymanız mümkün değil. Bu yulaflı muffinler, hem sağlıklı beslenmeye önem veren anneler için, hem de enerjileri düşen öğrenciler için muhteşem bir kurtarıcı.

Aşağıdaki malzemeler ile yapışmaz bir silikon tepsiden 12 adet muffin çıkardım. Boyları biraz küçük olduğu için Noah onlardan iki tanesini yedi. Ona verdiğim ılık süte muffinleri büyük bir mutlulukla batırmayı da ihmal etmedi elbette. Noah, erkek arkadaşım Kerem’e, muffinini kahvesine batırmak yerine kendi sütüne batırmasını teklif etti. Onun söylediğine göre tadı böyle daha güzel oluyormuş.

Muffinlerinizi bir Tupperware kapta saklarsanız 2-3 gün arasında tazeliklerini korurlar.

İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

2 fincan Yulaf

2 yemek kaşığı çekilmiş keten tohumu.

1 Elma

1 Muz

10 kuru Kayısı

1/2 fincan süt (hangi sütü tercih ediyorsanız)

3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

2 yemek kaşığı Çiğ Kakao Tozu

2 yemek kaşığı Hindistancevizi Şekeri

1 çay kaşığı kabartma tozu

1/2 çay kaşığı Toz Tarçın

25 adet Fındık

Fırını önceden ısıtın ve yulafları un olana kadar öğütücüden geçirin. Un kıvamında olan çekilmiş keten tohumunu da bu karışıma ekleyin. Eğer normal keten tohumu aldıysanız onu da öğütücüden geçirerek un haline getirin. Elmanın kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin ve bir mikser yardımı ile diğer malzemeler ile birlikte karıştırın. Ancak henüz fındıkları bu karışıma eklemeyin. Çünkü onları muffinlerin dişe gelir hale gelmesi için bütün olarak kullanacağız.

Malzemeler hamur kıvamına geldikten sonra fındıkları da ekleyin ve kalıplara doldurun. Daha önceden ısıtmış olduğunuz fırının orta bölümünde muffinleri 220 derecelik ısıda 15-20 dakika arasında pişirin.

Siz de sevdiklerinize bu muffinleri yaparken malzemelerde değişiklik yapmaktan ve onları benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Çocuklarla mutfakta bir şeyler yapmak gerçekten çok eğlenceli oluyor. Noah çok fazla muffin yediği gibi herkese de yedirdi ve onlara büyük bir gururlar onları kendisinin pişirdiğini söyledi!