Restoranda sağlıkı tercihler nasıl yapılır?

Restoranda sağlıkı tercihler nasıl yapılır? Tabii evde yemekler dışardakilerden daha sağlıklı ama restoranda size hedefinize yaklaştıran siparişler de yapabilirsiniz.

Restoranda sağlıkı tercihler nasıl yapılır?
Restoranda sağlıkı tercihler nasıl yapılır?

Sıklıkla restoranda yemek yediğinizde formda kalmak oldukça zor bir iş. Hepimiz haftanın bir yerinde iş yemeği ya da arkadaşlarımızla akşam yemeği yemek durumunda kalabiliyoruz. Şimdi size sağlıklı beslenmenizi bozmadan bu yemeklerin nasıl tadını çıkarabileceğinize dair birkaç ipucu vereceğim.

Öncelikle çok da yakın olmadığınız kişilerle bir iş yemeğine çıkmanız gerekiyorsa bu yemeğin saatini mümkün olduğunca erken bir saate almaya çalışın. Belki de yemek yerine bir kahve içebilirsiniz (yanında tatlı yok!). Yemek yemek büyük bir zevktir ve bu keyfi yalnızca değer verdiğiniz insanlar ile paylaşmalısınız.

Eğer akşam yemeğine gidecekseniz evde hafif bir şeyler atıştırın. Farz edelim ki kızlarla birlikte akşam 7’de buluşacağım… Spordan eve geldiğimde saat genellikle akşamüzeri 4 oluyor. Zoe ve Noah okuldan döndükten sonra onlarla biraz vakit geçiriyorum. Eğer saat 7’ye kadar hiçbir şey yemezsem, restorana gittiğimde midem kazınacağı için yemekten önce önüme konan ekmekleri yiyeceğimi çok iyi biliyorum. Bu yüzden spordan eve geldiğimde bir kase nohut ya da kinoa salatası yiyorum. Bu şekilde akşam yemeğine kadar acıkıyorum ama açlıktan midem kazınmıyor.

Masaya gelen ekmek benzeri aperatiflerden uzak durun. Bunun yerine sağlıklı bir başlangıç olabilecek minestrone çorba, mercimek çorbası ya da tavuk suyuna çorba tercih etmeye çalışın. Kremalı çorbalar ağır olduğu için bunları yemenizi tavsiye etmiyorum. Başlangıç olarak bir mevsim salatası da yiyebilirsiniz.

Soslu yemeklerden uzak durmaya çalışın. Izgara balık ya da ızgara et tercih edin. Eğer menüde çok sevdiğiniz bir yemek görürseniz, garsona içindeki etleri kızartmak yerine ızgara yapıp yapamayacaklarını sorun. Garsonunuza yemeğinizin içinde kesinlikle sos istemediğinizi söyleyin.

Garnitür olarak salata ya da sebze tercih edin. Pek çok restoran, hazırladığı buharda sebzelerin üzerinde tereyağı gezdiriyor. Buharda sebze sipariş ettiğinizde sebzelerin sade bir şekilde hazırlanmasını isteyin. Ben şahsen pek çok salata sosunu beğenmiyorum çünkü dışarıda hazırlanan salata soslarının içinde aşırı fazla yağ ve sarımsak oluyor. Salatayı sade ve sossuz getirmelerini isteyin ve zeytinyağı ile limon kullanarak kendi salata sosunuzu kendiniz yapın.

Bir vejetaryen olarak sağlıklı yiyecek seçeneklerimin salatayla sınırlı olması benim çok sık karşılaştığım bir sorun. Bir avuç yaprak ve iki kaşık kinoa yedikten sonra doymamış bir halde masada oturmayı sevmiyorum ve bu yüzden doymak için iki büyük salata sipariş etmem gerekiyor.

Eğer öğle yemeğine çıktıysanız ve açsanız, menüde kahverengi makarna, kahverengi pirinç, kinoa ya da tatlı patates  olup olmadığına bakın. Eğer makarna yemek için yanıp tutuşuyorsanız, penne arabiata ya da spagetti bolonez sipariş edin. Eğer iyi bir restorana gittiyseniz bu sosları taze malzemelerle kendileri hazırlarlar. Makarnanızın üzerine parmesan koymazsanız sizin için çok daha iyi olur.

Alkolün kalorisinin de çok yüksek olduğunu bilmelisiniz. Elbette nadiren bir bardak şarap içebilirsiniz. Ancak etrafınızdaki herkes içiyor diye siz de kendinizi alkollü bir içki sipariş etmek zorunda hissetmemelisiniz. Yetişkin bir birey olarak kimseye neden alkol tüketmediğinizi açıklamak zorunda değilsiniz.

Etrafınızdaki herkes tatlı mı sipariş etti? Bir daha düşünün. Tatlıların büyük bir bölümü basit şekerler ve doymuş yağlar doludur. Eğer çok sevdiğiniz tatlılardan birini menüde gördüyseniz, bir porsiyon sipariş edip arkadaşlarınızla paylaşın. Bu şekilde tatlıdan birkaç kaşık almanıza rağmen hepsini yememiş olursunuz. Eğer yemeğin ardından sinemaya gidecekseniz küçük bir kap dondurulmuş yoğurt yiyebilirsiniz. Donmuş yoğurdunuzun üzerine çikolata parçaları ve kurabiyeler yerine taze meyveler koyduracağınıza güveniyorum.